Kulečník a karambol

Historie a současnost:

Kulečník vznikl ve středověku jako původně pouze královská hra a hrál se na trávě s dřevěnými paličkami a brankami. Hra se přenesla na stůl a aby koule nepadaly na zem, stůl byl ohraničen mantinely. Později zmizely branky a změnila se pravidla, někoho napadlo, že je snadnější hrát obráceným koncem paličky a vzniklo kulečníkové tágo. Kulečník tak jak jej známe se tedy hraje určitě už nejméně nějaké to století. Karambol se nás více rozšířil za 1. republiky, komunisté ho ale příliš nepodporovali - vždyť jde přece o "buržoazní" hru, nemající se sportem moc společného.... V současné době má ČMBS (Českomoravský billiardový svaz) asi 3000 členů a prodělává rychlý rozvoj, vždyť kulečník je dnes již olympijský sport.

Rozdělení kulečníku (billiardu):

 1. pool - kulečník s otvory v rozích a po stranách, poslední dobou se díky menší obtížnosti rychle rozšířil
 2. snooker - Anglická obdoba poolu
 3. ruský kulečník - děrovaný kulečník s děrami na desce (ne v rozích), dříve rozšířený, dnes už se s ním příliš nesetkáme
 4. karambol - kulečník bez děr, hraje se s 3 koulemi (4 koule je česká rarita)


ČMBS v naší republice sdružuje kluby poolové, karambolové a snookerové. Náš klub je ryze karambolový.

Karambolové disciplíny

Tak jako např. v plavání jsou různé disciplíny, tak i na karambolovém stole existuje hned několik odlišných disciplín:

 • Volná hra - za 1 bod (karambol) se považuje dotyk hráčovy koule s oběmi ostatními, a to i při jakékoliv kombinaci s mantinely. Jediné omezení jsou tzv. "zakázané rohy",- kde smí být sehrán pouze jediný karambol v řadě za sebou, poté alepoň jedna koule musí toto území opustit.
 • Kádrová hra - rozdíl oproti volné hře je v rozdělení celé plochy kulečníku na 6 kádrových polí, v každém z nich smí být sehrán pouze jeden karambol (obdoba zakázaného pole u volné hry).
 • Nepřímá hra - hráčova koule musí před ukončením karambolu (dotyku s poslední karambolovanou koulí) narazit nejméně na jeden mantinel.
 • Kvarty - podobné nepřímé hře, hráčova koule však musí dosáhnout před ukončením karambolu nejméně 3 mantinely. Tato disciplína je pro svoji obtížnost považována za královskou kulečníkovou disciplínu, je také zřejmě divácky nejatraktivnější.
 • Artistický billiard - speciální disciplína spočívající v provedení předem určených obtížných pozic zadaným způsobem. Každá pozice je dle své obtížnosti různě obodována. U nás bohužel tato disciplína není rozšířená.

Karambol - sport

V naší republice se hraje 5 soutěžních úrovní:

 • 1. celonárodní liga
 • 2. liga
 • 1. třída
 • 2. třída
 • 3. třída


Náš oddíl má 12 registrovaných hráčů, v sezóně 1999/2000 jsme postavili po jednom mužstvu do druhé a třetí třídy. Kulečníkové mužstvo sestává z minimálně 3 hráčů, kteří jsou dle výkonnosti označeni jako jednička, dvojka a trojka (nejlepší, prostřední a nejslabší). Při mistrovském utkání dvou mužstev se hraje 6 zápasů, každý z mužstva sehraje 2 zápasy v různých disciplínách se svým protějškem z druhého mužstva. Nejlepší z jednoho mužstva tedy sehraje s nejlepším ze soupeřů 2 zápasy, např. jednu hru volnou a jednu hru kádrovou (disciplíny s mění dle soutěžní úrovně) atd. Za vítězství v jednom zápase jsou 2 body, celkové utkání dvou mužstev tedy dopadne např. 12:0 nebo 8:4 atd. Zápasy mužstev se započítávají do tabulky podobně jako ve fotbale nebo hokeji, nejlepší mužstvo dle bodů na konci sezóny postupuj do vyšší soutěže a nejhorší naopak sestupuje.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer